ul. Przemyska 59/19, 80-180 Gdańsk+48 601 913 464

Rozliczanie ryczałtu Gdańsk

Przedsiębiorcy mają do wyboru cztery formy opodatkowania, jedną z nich jest rozliczanie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Ujmując to w prosty sposób, polega on na tym, że płaci się podatek od przychodu, bez pomniejszania jego kwoty o poniesione koszty. Z rozliczenia na ryczałt mogą skorzystać indywidualne działalności gospodarcze, ale także spółki cywilne i jawne oraz osoby czerpiące przychody z tytułu najmu lokalu, dzierżawy, czy też pozostałych tego typu umów.  

 

Jak rozliczać się ryczałtem?

Przedsiębiorca, który zdecydował się na rozliczanie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, powinien sam obliczyć podatek do zapłaty. Aby to zrobić, należy najpierw zsumować wszystkie swoje przychody, które miały miejsce w wybranym okresie rozliczeniowym - może to być miesiąc lub kwartał. Następnie od ich sumy odejmuje się opłacone składki na ubezpieczenie społeczne (ZUS). Kolejnym działaniem może być zmniejszenie otrzymanej sumy o opłacaną składkę zdrowotną. Ostateczna wartość daje nam kwotę podatku.    

 

 

Rozliczanie na ryczałt w Gdańsku - zalety

Rozliczanie na ryczałt posiada swoje minusy, ale także plusy. Podatnik co prawda nie może pomniejszyć przychodu o koszty jego uzyskania, skorzystać z ulg podatkowych, rozliczać się razem ze współmałżonkiem, ani posłużyć się kwotą wolną od podatku. Jednak z drugiej strony stawki podatku są stosunkowo niewielkie.

Ich wysokość jest różna, zależna od rodzaju prowadzonej działalności, to: 2%, 3%, 5,5%, 8,5%, 10%, 12,5%, 15% lub 17%. A więc na rozliczaniu ryczałtem najbardziej skorzystają osoby, których koszty działalności gospodarczej są nieduże.

Kolejne zaleta rozliczenia na ryczałt to uproszczona księgowość. Formalności związane z regularnym rozliczeniem są dużo prostsze. Ponieważ koszty nie są odliczane, podatnik nie musi prowadzić KPiR, czy księgi przychodów i rozchodów. Jedyne, co powinien posiadać to ewidencję przychodów, która dokumentować będzie wszystkie przychody uzyskane z prowadzonej działalności.

Do kiedy rozlicza się ryczałt?

Zryczałtowany podatek przedsiębiorca powinien zapłacić do 20. dnia każdego miesiąca lub kwartału we właściwym miejscowo Urzędzie Skarbowym. Natomiast po zakończeniu roku podatkowego należy złożyć w tym samym miejscu zeznanie roczne - formularz PIT-28 wraz z załącznikami. Ustalając podstawę opodatkowania, podatnicy mogą natomiast odliczyć od przychodu wydatki.

Bywają przypadki, gdy obok przychodów opodatkowanych ryczałtem ewidencjonowanym, przedsiębiorca korzystał także z innych dochodów. Mogą to być przykładowo wynagrodzenia z umowy o pracę, zlecenia lub dzieło. W takim przypadku należy rozliczyć je oddzielnie w zeznaniu rocznym, najpóźniej do 30 kwietnia kolejnego roku podatkowego. Zeznanie powinno być złożone na odpowiednim formularzu.

W rozliczaniu ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych warto skorzystać z pomocy specjalistów w tej dziedzinie. Nasze biuro rachunkowe w Gdańsku od lat zajmuje się tego typu działaniami. Wszelkie ewidencje i rozliczenia prowadzimy w sposób rzetelny, terminowy i transparentny dla przedsiębiorcy. Obsługa Klientów rozliczających się na zasadzie ryczałtu jest jedną z naszych specjalizacji.

 

Zobacz opinie naszych klientów

 • Bardzo polecam Pana Michała każdemu, kto ma wątpliwości dotyczące procesu prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Pan Michał fachowo i indywidualnie podszedł do oceny mojej sytuacji, przedstawił w prosty i przystępny dla mnie sposób wszelkie możliwe formy opodatkowania pod kątem mojej profesji, a także pomógł w procesie fakturowania. Zdecydowanie polecam wszystkim, którzy potrzebują wsparcia w tej dziedzinie :)

  Pan Artur
 • Polecam! Wybrałam to biuro do pomocy przy założeniu mojej firmy. Dzięki naszej współpracy zaoszczędziłam wiele nerwów, ponieważ otrzymałam ogromne wsparcie ze strony Pana Michała, który jest niezwykle kompetentną oraz rzetelną osobą. Dziękuję za pomoc, bez Pana nie wyglądało to tak jak teraz!

  Pani Barbara
 • Nareszcie znalazłam kogoś kto potrafi odpowiedzieć rzetelnie na moje pytania, doradzić i dbać o porządek w papierach jednocześnie! Wszystko dopilnowane i zrobione na czas. Serdecznie polecam!

  Pani Patrycja
Wystaw opinię na facebooku
CHCESZ POROZMAWIAĆ NA TEMATY KSIĘGOWE?
Zostaw swój numer - oddzwonimy.

Jeżeli zastanawiasz się nad rejestracją działalności, wyborem formy opodatkowania, albo nurtują Cię bardziej skomplikowane kwestie związane z biznesową codziennością - jesteśmy do Twojej dyspozycji. Prosimy o kontakt. 

  © Copyright 2022 Biuro Rachunkowe - Optymalizacja wykonana przez 314.pl
  envelope   linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram